REHBERLİK BÜLTENİ

REHBERLİK BÜLTENİ BİLİNÇLİ AİLE, BİLİNÇLİ ÇOCUK

Sayın Velimiz;

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gittikçe hızlandığı ve teknolojinin aynı hızla günlük yaşamımıza girdiği düşünüldüğünde cep telefonları, bilgisayarlar ve internet teknolojilerinin yaşamımızdaki vazgeçilmez yeri ve önemi bu online eğitim süreciyle bir kez daha açıkça görülmektedir. Bununla birlikte bizler; teknolojinin bilinçsiz kullanımının kişilerin gerek eğitim ve meslek gerekse özel hayatlarını olumsuz etkilediğini sıkça gözlemliyor, sizlerin de dikkatini bu konuya çekmek istiyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; teknolojinin olumlu yanları olduğu kadar, olumsuzlukları da vardır.

İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Her yaşta ve cinsiyette görünen bir durum olmasına rağmen diğer bağımlılıklara göre daha erken yaşlarda başlamaktadır.

Cinsiyetler arası farka bakıldığında ise internet bağımlılığının erkeklerde kızlara göre 2-3 kat fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca erkekler ve kızlar arasında internette geçirilen zamanın içeriği açısından da bazı farklar vardır. Kızların daha çok okuyarak ve izleyerek ya da chat programlarında sohbet ederek zaman geçirirken erkeklerin spor ve şiddet oyunlarını tercih ettiği görülmektedir.

Ebeveynler çocuklarına, ödevlerini yapmaları, online eğitime katılmaları ve zihinsel gelişimlerini desteklemeleri için bilgisayar almaktadır. Ancak bilgisayar kullanımını doğru planlayamama ya da gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin artması hatta bağımlılık geliştirmeleri ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. Ayrıca bilgisayar kullanımında anne ve babasından daha fazla bilgi ve beceriye sahip olan çocukların ailelerinde otoritenin kabulünde de sorunlar yaşandığı görülmektedir.

Yine uzun saatlerini bilgisayar başında geçiren çocuk, sanal arkadaşlıklara merak sarmakta, gerçek arkadaşlıkların yerini zaman zaman sadece konuştuğu ya da oyun oynadığı ve yüzünü bile görmediği sanal arkadaşlıklar almaktadır. Sanal ortamda sanal karakterle ilişki kurmaya başlayan çocukların bir kısmının, gerçek yaşam ve sanal yaşam arasındaki sınırı anlamakta da zorlandıkları görülmektedir. Bu durum; çocuğun yeni ve gerçek arkadaşlıklar edinmesini, sosyal ilişkilerini güçlendirmesini, dolayısıyla iletişim becerilerini kullanarak dili doğru biçimde kullanabilme yetisinin gelişmesini de engellemektedir.Ebeveynlerin bu durumu nasıl yönetmeleri gerektiği şöyle özetlenebilir:

•Akıllı telefon/tablet vs. gibi aletleri çocukları teselli etmek, susturmak için asla kullanmayın.

•Çocukların kontrolsüz ve uzun süre internet kullanmasına izin vermeyin.

•Çocuklarınızı arkadaşları ile doğal yollardan görüşmeleri için yönlendirin, akran grupları içerisinde sosyalleşmesini sağlayın.

• Çocuklarınızı yetenek ve ilgi alanlarına uygun spor dallarına yönlendirin ve teşvik edin. Bu durum onun hem bedensel hem ruhsal sağlığını da olumlu anlamda destekleyecektir.

• Çocuğunuzun bilgisayar kullanımını kontrol edin ve sanal ortamdaki arkadaşlarını tanıyın.

• Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayıp uyulmasını sağlayın.

• Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazmasını sağlayın, internet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini yapmasını isteyin.

• Çocuğun bilgisayarda geçirebileceği süreyi onunla da anlaşarak en baştan belirleyin ve bu süreyi aşmasına izin vermeyin.

Unutulmaması gereken en önemli nokta; da anne ve babalarından farklı olarak 2000’li yılarda teknolojinin içine doğmuş olan çocuklarımızdan teknoloji ve onun sağladıkları imkânları “yasaklamak” asla çözüm değildir. Yapılması gereken bu süreci doğru yönetebilmesine ve mümkün olduğunca bu imkânların olumlu taraflarını hayatına katabilmesine yardımcı olmaktır.


Ayrıca bu ay içerisinde yer alan 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne de bu bültenimizde yer vermek istedik. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere karanlığa karşı bir meşale olan ve gelecek nesillerin yolunu aydınlatan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır…

Özel Haseki Koleji

Okul Psikolojik Danışmanları

Ayfer TEKŞUT – Şeyda ARI